Wielki turniej
Pierwszym wielkim projektem Fundacji Siatkówki Plażowej była organizacja obrosłego już w legendę I Międzynarodowego Turnieju Siatkówki Plażowej w Polsce pod patronatem Prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego. Przygotowania do organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia trwały cały rok, ale efekt był olśniewający. Rozegrany w dniach 17-18 sierpnia 2002 r. na placu Defilad w Warszawie turniej przyciągnął pod Pałac Kultury i Nauki blisko 15 tysięcy kibiców i sympatyków siatkówki plażowej, którzy po raz pierwszy mieli okazję „na żywo” zobaczyć największe gwiazdy tej dyscypliny sportu oraz ich rywalizację z najlepszymi polskimi duetami. Tuż obok Pałacu Kultury i Nauki powstały dwa boiska, do których wykonania potrzeba było aż 650 ton czystego piasku. Ustawiono też trybuny mogące pomieścić trzy tysiące kibiców oraz scenę na której miały się odbywać imprezy towarzyszące. Główną atrakcją pozasportową był występ Haliny Młynkowej i zespołu Brathanki, poprzedzony pokazem tańca disco i hip-hop w wykonaniu mistrzyni i wicemistrzyni świata.
Oczywiście najgłośniejszym echem odbił się przyjazd na turniej legendarnego Karcha Kiraly’ego, amerykańskiego siatkarza wybranego przez FIVB najlepszym zawodnikiem w historii. Kiraly jako jedyny siatkarz dokonał tego, czego nikomu innemu na świecie się nie udało. Zdobył nie tylko jako jedyny zawodnik trzy złote medale olimpijskie, ale też jako jedyny zdobył olimpijski laur w obu siatkarskich dyscyplinach. Kiraly grał w Warszawie w duecie z innym Amerykaninem Canyonem Cemanem, wicemistrzem świata z 1997 r. Udało się sprowadzić także inne sławy światowych plaż. Pod Pałacem Kultury i Nauki swe umiejętności pokazywali także Kanadyjczycy John Child i Mark Heese – brązowi medaliści igrzysk w Atlancie w 1996 r., Niemcy Joerg Ahmann i Axel Hager – medaliści igrzysk w Sydney 2000 oraz najlepszy duet z Francji Stephane Canet i Mathieu Hamel. Przeciwko tym znakomitym zawodnikom Polska wystawiła cztery pary: Daniel Pliński – Damian Lisiecki, Zbigniew Żukowski – Dariusz Luks, Piotr Głogowski – Krzysztof Hajbowicz oraz bracia Bartosz i Wojciech Bachorscy.
Niestety kontuzja uniemożliwiła występ w turnieju siedmiokrotnemu mistrzowi Polski i partnerowi Bartka Bachorskiego – Januszowi Bułkowskiemu. Z kolei FIVB cofnęła w ostatnim momencie wyrażoną uprzednio zgodę na grę z Bartkiem Bachorskim Amerykaninowi Paulowi Baxterowi.
Turniej z pulą nagród 100 tys. zł zakończył się sukcesem gości. Wygrał go duet z Kanady Child – Heese przed Niemcami Ahmannem i Hagerem. Grający pierwszy raz ze sobą Kiraly i Ceman zadowolili się trzecią lokatą. Jedynym z polskich duetów, który zakwalifikował się do półfinału byli Lisiecki z Plińskim, którzy zadowolili się czwartym miejscem.
Atrakcją dla kibiców i mediów było także spotkanie VIP-ów. Zagrali ze sobą z jednej strony Marszałek Sejmu Marek Borowski, Prezydent Warszawy Wojciech Kozak, Wiceprezydent Warszawy Ryszard Mikliński, prezes Fundacji Siatkówki Plażowej Wojciech Mielcarz, trenerzy halowej reprezentacji Polski Ireneusz Mazur i Ryszard Bosek, a także Janusz Bułkowski. Przeciwko nim zagrali znani aktorzy Paweł Deląg, Radosław Pazura, Andrzej Nejman, dziennikarz Zygmunt Chajzer, attaché Ambasady USA Larry Salmon oraz znakomity zawodowy siatkarz z USA Paul Baxter, który nie zdobył akceptacji FIVB i nie mógł grać w turnieju głównym. Mecz sędziowali… Karch Kiraly i Bartosz Bachorski.
Na trybunach można było zobaczyć gorąco dopingujących zawodników: Marka Borowskiego – Marszałka Sejmu RP, który w czasach studenckich zawodniczo uprawiał siatkówkę, Andrzeja Olechowskiego – byłego ministra spraw zagranicznych oraz aktorów Krzysztofa Kolbergera i Zofię Czernicką.
Turniej podobał się wszystkim. Kiraly stwierdził, że gdyby nie wiedział, że to pierwszy turniej w Polsce nigdy by w to nie uwierzył. W podobnym tonie wypowiadali się inni. Niezwykle wysoką notę przyznała imprezie Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB), która wraz z podziękowaniami za organizację tego turnieju przysłała zaproszenie do włączenia się do organizacji zawodowych turniejów światowych cyklu FIVB World Tour.
Turniej zakończył się wielkim sukcesem sportowo-organizacyjnym i medialnym, który dał podstawy do tego by Fundacja Siatkówki Plażowej mogła w kolejnym roku organizować zawody cyklu World Tour. Nie okazało się to jednak takie proste. W 2003 r. FIVB złożyła propozycję organizacji jednego z turniejów światowych, będącym jednocześnie jednym z turniejów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Brak jednak szybkiej deklaracji ze strony nowych władz miasta Warszawy i TVP, gdyż produkcja sygnału tv była warunkiem niezbędnym do przyznania organizacji, uniemożliwiły Fundacji Siatkówki Plażowej przyjęcia oferty federacji światowej. Entuzjastyczne opinie jednak procentowały. Na świetnej opinii wyrobionej przez Fundację Siatkówki Plażowej skorzystały potem Stare Jabłonki, którym przyznano organizację pierwszego w Polsce turnieju World Tour w 2005 roku.